Murabaha Nedir?

Murabaha, islami kurallara göre bir malın üzerinde belli bir kar oranı koyularak bunu müşteriye satma şekline denilmektedir. Genellikle katılım bankaları bu sistem üzerinden çalışmaktadır. İslamda da murabaha “bir şeyin üzerine kar koyup satmak” anlamını taşımaktadır. Murabaha kredisi genellikle katılım bankaların benimsemiş oldukları kredi şekillerine denilmektedir.

Normalde faiz ile çalışan bankalarda ki durum şu şekilde olmaktadır. Siz bankaya gidersiniz, kredi çekme talebinde bulunursunuz ve kredinizi çekersiniz. Ardından almış olduğunuz krediyi faiz oranlarıyla birlikte geri ödersiniz. Murabaha sisteminde ise bu şekilde olmamaktadır. Murabaha daha farklı bir sistem ile çalışmaktadır.

Murabaha Kredisi Nasıl Çekilir?

  • Murabaha kredisini çekmek için katılım bankalarına başvurmanız gerekecektir. Katılım bankaları bu kredi fırsatını sizlere sunar. Bu krediyi çekerken sistem daha farklı olmaktadır. İşte murabaha kredisi çekme işleminin adımları…
  • Alıcı olan taraf malı alacak kişi ile malın pazarlağını gerçekleştirir. Herhangi bir anlaşma ya da sözleşme yapmaz.
  • Ardından da alıcı katılım bankasına malı almak için başvuruda bulunur.
  • Katılım bankası ise alınacak olan malın islam hukukuna göre uygun olup olmadığını ve bu malı alacak kişinin ödemeyi yapıp yapamayacağını araştırır.
  • Katılım bankası daha sonra mesaj, mail ya da müşteri ilişkileri yöntemi ile katılım bankasına malı sipariş eder.
  • Katılım bankası malı alabilmesi için malın alıcısına vekalet vererek SMS yoluyla diğer bilgileri iletir. Katılım bankası malın alıcıya ulaşmasıyla birlikte direkt olarak satıcı tarafa ödemeyi gerçekleştirir.
  • Katılım bankası malı alıcısına taksitle satış işlemini yapar. Faiz uygulaması üzerine gitmez. Aksine alınan mala belli başlı bir kar bedeli koyar. Kar bedeli koyularak yapılan bu ödeme işlemine tam olarak murabaha denilmektedir. Sistem katılım bankalarında tam olarak da bu şekilde ilerler.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.