Şarap Nasıl Açılır?

Kış akşamı evinizde şöminenin karşısında oturmuş, şarap içeceksiniz. Fakat evde tirbuşon olmadığı için şarabın mantarını çıkarmakta zorlanıyor olacaksınız. Kış günlerinde kimse akşamları dışarı çıkmak istemez. Fakat evinizde eskiden kalma tirbuşon varsa çok şanlı olacaksınız. Ama üzülmenize gerek yok tirbuşon olmasa da bizim anlatacağımız yöntemleri kullanarak şarabınızın mantarını çok kolay bir şekilde çıkarabileceksiniz. Şarapların kafasına mantar kapakları genelde şarabın tadının bozulmaması için ve tazeliğini hep koruması için takılmaktadır. Tabi bu mantar kapaklar bazı zamanlar da bize sıkıntı çıkarsa da, bazı zamanlar da şarap mantarını açmaktan keyif alırız. Düşünsenize akşam yemeğine eşinizle ya da sevgilinizle dışarıya çıktınız ve lüks bir restaurantta yemek yiyeceksiniz. Yemekleri sipariş verdiniz ve içecek olarak eşiniz şarap istedi, yemekleriniz ve şarap geldi. Garson, şarabın mantarını çıkartırken şaraptan çıkacak sesi düşünün. Gerçekten muhteşem…

Tirbuşon Olmadan Şarap Nasıl Açılır?

Tirbuşon olmadan şarap açmak biraz zor ve sıkıcı olmaktadır. Eğer üşengeç biri değilseniz hemen en yakın bir tekel bayisine giderek 5 – 10 ₺ arası ücret ödeyerek tirbuşon alabilirsiniz. Yok, ben üşengecim derseniz yazımın devamında anlatacağım yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemleri kullanırken sabırlı olmaya özen gösterin.

Şişenin Altına Vurarak Şarap Nasıl Açılır?

Bu anlatacağım yöntem sonrasında kolunuz yorulabilir ve eliniz ağrıyabilir. Yapmamız gereken ilk olarak şarap şişesini ağzı yere bakacak şekilde bacağımızın arasına alıyoruz. Bacağımızın arasında sıkı olmasına dikkat edelim aksi takdirde vurmanın şiddetiyle şarap şişesi yere düşebilir ve kırılabilir. Şarap şişesini bacağımızın arasına aldıktan sonra şarabın arka kısmına elimizle ya da şarabı kırmayacak bir cisim ile 15 – 20 dakika arası vuruyoruz. Yazımın başında dediğim gibi eliniz ağrıyabilir ve sıkılabilirsiniz ama sabredin. Dediğim süre sonunda şarabın mantar kapağının açıldığını göreceksiniz. Şarabın kapağı açılmaya başladığı zaman vurmayı kesin ve elinizle mantarı çıkarın.

Vida Kullanarak Şarap Nasıl Açılır?

Bu yöntem en sağlıklı yöntemdir. Elinize 3 santim uzunluğunda bir vida alın. Ve mantar tıpanın tam ortasına tornavida yardımıyla yarısına kadar vidalayın. Sonrasında elinize bir kerpeten ya da pense alın vidayı yukarı çekerek ve sağa sola kaydırarak mantarı çıkarmaya çalışın. Bu işlemi uygularken dikkatli olun mantar hemen çıkabilir ve şarap üzerinize dökülebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell