Çiftçi Destekleri

Tarım Alanında Devlet Destekleri

Tarım alanında Tarım Bakanlığı’nca verilen destekler devam edecek. Tarım alanında devlet destekleri sayesinde memlekete dönüş yapan ve tarımsal faaliyet göstererek ülke ekonomisine katkı sağlayan binlerce insan bulunuyor. Devletin verdiği teşvik ve katkılar sayesinde birikimi olmayanlar dahi hayvancılık yapabiliyor ve geçimini bu yol ile sağlayabiliyor. 2018 yılında da devletin hayvancılık ve tarım alanındaki destekleri devam edecek.

Bu karar resmi gazetede yayımlandığı an itibari ile yüz binlerce kişinin dikkatini de çekmiş bulunuyor. 2016 yılında bu kredilerden yaklaşık 15.000 genç çiftçi adayı yararlanmıştı. Bu yılda yaklaşık 50 – 60 bin arası küçükbaş ve büyükbaşın çiftçi adaylarına ve çiftçilere dağıtılacağı planlananlar arasında. İşte verilecek olan devlet destekleri teşviklerinden bazıları.

  • Bireysel sulama sistemleri,
  • Daha önce başlanmış ancak yarım kalmış yatırımların tamamlanması için verilen destekler,
  • Yenilebilir enerji kullanılan seraların yapılması,
  • Tarımsal ürünlerin işlenmesi, temizlenmesi, paketlenip pazara sunulmasına yönelik yatırımları,
  • Tarım alanında başlatılan faaliyetlerde teknolojik teçhizatların kullanılmasına yönelik yatırımlar,

Tarımsal Sulamada Hibe Desteği

Tarıma devlet desteği 2018 yılında da devam etmektedir. Özelikle sulama sistemlerinde yenilikçi davranmayı seven ve buna teşvik eden Bakanlık sulama sistemleri konusunda da geri ödemesiz hibe desteği vermeye hazırlanıyor. Ancak bu hibe desteği için bir şart söz konusu. Arazinin bu desteği alacak kişiye ait olması ya da minimum 3 yıllığına kiralamış olması bekleniyor. Yağmurlama ve damla sulama teknikleri kapsamında verilecek olan bu hibe desteği de tarımsal faaliyet gösterecek kişileri şimdiden harekete geçirdi.

Modern Basınçlı Kredilerden Çekilmemiş Olması Gerekiyor

Devletin yapmış olduğu destekler de bazı şartlar da söz konusu. Daha çok yeni tarımsal faaliyet gösterecek kişilere yapılan bu tarım destekleri aslında sulama alanı dışında da veriliyor. Bundan önceki yıllarda da devlet yine hayvancılık ve tarım alanında ciddi destekleri ile gündeme gelmişti. Dolayısıyla daha önceki yıllarda modern basınçlı kredilerden çekmiş olan kişiler bu hibeden yararlanamıyor. Bununla ilgili açıklanan karar resmi gazetede yayımlanmış durumda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu