YSK Seçmen Sorgulama 23 Haziran 2019 İstanbul Yerel Seçimde Nerede Oy Kullanacağım?

YSK Seçmen Sorgulama 23 Haziran 2019 Pazar günü düzenlenecek yerel seçimlerin hızla yaklaştığı şu günlerde, insanlar yerel seçimlerde nerede oy kullanacağını merak etmeye başladı. Daha önceleri mahalle muhtarlıklarında liste şeklinde duyurulan seçmen listeleri artık YSK’nın sitesinden güncel olarak takip edilebiliyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni hizmeti ile beraber bu seçimde nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınızı tek bir tıkla öğrenebileceksiniz.

Yerel Seçimlerde Nerede Oy Vereceğim

Ülke genelinde 23 Haziran 2019 günü yapılacak olan yerel seçimlerde 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı seçmen olarak sandık başına gidecek. Seçmenlerin yaşadıkları yerdeki belediye başkanı, belediye meclisi, muhtarı seçecekleri bu seçime herkes nüfusuna kayıtlı olduğu bölgedeki okullardan katılabilecek.

Seçim günü ikametgahının bulunduğu yer dışında başka yerde bulunan kişiler, yerel seçimlerde oy kullanamayacaklar. Bu nedenle seçim gününe kadar ikametgah adresinizi bulunduğunuz il ve ilçeye aldırmayı unutmayın..

23 Haziran 2019 Yerel Seçimlerde Hangi Sandıkta Oy Kullanacağım?

Seçimlere sayılı günler kala insanların en merak ettiği konuların başında hangi sandıkta oy kullanacağım sorusu gelmektedir. Mahalli seçimlerde hangi sandıkta oy kullanacağını merak edenler, aşağıdaki yönergeyi takip ederek sandık numaralarını öğrenebilirler.

İstanbul Nerede Oy kullanacağım sorgulamak için YSK resmi sitesi  https://secmen-ist.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi-istanbul.jsp

  • Öncelikle YSK Seçmen Sorgulama sitesine giriş yapabilmek için 
  • Açılan sayfada sorgulama yapabilmeniz için TC kimlik numaranızı, aile sicil numaranızı, sıra numaranızı ve nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçeyi seçmeniz gereklidir.
  • Seçmen sorgulama sayfasındaki bilgileri eksiksiz doldurduğunuzda karşınıza hangi sandık ve sınıfta oy kullanacağınız detaylı olarak çıkacaktır.
 • Sorgulama yapmalarına rağmen hangi sandıkta oy kullanacaklarını göremeyenler zaman kaybetmeden mahalle muhtarı ile iletişime geçerek seçmen listesinde kayıtlı olup olmadığını kontrol etmelidir. Kesin süreler dolmadan evvel kendinizi seçmen listesine kayıt ettirebilirsiniz.

Seçmen Listesinde Gözükmüyorum Sorunu

Yüksek Seçim Kurulu’nun online seçmen sorgulama sisteminden sorgu yaptıranların sık olarak karşılaştığı seçmen listesinde gözükmeme sorunu birkaç sebepten kaynaklanabilir. Sorgulama yapan vatandaşların seçmen listesinde olmama nedenleri;

  • Kendini seçmen listesinde göremeyen kimse; seçimlerde oy kullanamayacak kişiler arasında olabilir. Bildiğiniz üzere 23 Haziran 2019 tarihinde askerlik görevini yerine getirenler ve bir suç kapsamında cezaevinde mahkum olanlar oy kullanamayacaklar, bu nedenle bu kişiler seçmen listesinde gözükmezler.
  • 18 yaşını yeni doldurmuş olan kişiler, genellikle teknik aksaklıktan dolayı seçmen listesine kaydedilmeyi unutulabiliyor. Bu nedenle 18 yaşını doldurmuş, herhangi bir seçmen olma engeli olmayan her birey kendini seçmen kütüğüne kaydettirmek için muhtarlıkla iletişime geçmelidir.
  • Yurtdışında yaşayan ancak kendini seçmen kütüğünde göremeyen kişilerin de endişelenmesine gerek yoktur. Nitekim genel seçimlerle, referanduma katılması uygun görülen yurtdışındaki Türk vatandaşlarının mahalli seçimlerde oy hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle yurt dışında bulunan kişiler 23 Haziran 2019 yerel seçimlerinde oy kullanamayacaklar.
 • 23 Haziran 2019 tarihinden evvel askerden terhis olacak er ve erbaşlar, normal şartlar altında seçmen kütüğünde gözükmezler. Bu kişilerin seçim tarihinden evvel ikametgahına bağlı oldukları il ve ilçe nüfüs müdürlüğüne terhis belgesi ile giderek seçmen kütüğüne kendilerini kayıt ettirmeleri gereklidir.

Son olarak 23 Haziran 2019 yerel seçimlerle ilgili tüm gelişmeleri sitemizden takip edebileceğiniz gibi tüm detaylı bilgileri YSK’nın resmi sitesinden de alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.