Doğalgaz Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

doğalgaz abonelik nasıl yapılır? Doğalgaz abonelik iptali nasıl yapılır? Doğalgaz abonelik iptali için gerekli olan evraklar nelerdir?

Birçok kişi yaşam alanlarının, evlerinin ve iş yerlerinin ısınma ihtiyacını doğalgaz hizmeti ile karşılamaktadır. Ülkemiz 4 mevsimin belirgin olarak yaşandığı coğrafyalardan biridir. Bu durum sonbahar ve kış aylarında ısınma ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

Isınma ihtiyacını karşılamak için kullanılan doğalgaz hizmetine abone olmak ve abonelik iptali yapmak için bazı prosedürler bulunmaktadır. Peki doğalgaz abonelik nasıl yapılır? Doğalgaz abonelik iptali nasıl yapılır? Doğalgaz abonelik iptali için gerekli olan evraklar nelerdir? Doğalgaz abonelik iptali yapmanın masrafı ne kadardır? Gibi sorular ise doğalgaz abonelik iptali yapmak isteyen kullanıcılar için sıklıkla sorulan sorulardır. Bu sorular ve çok daha fazlasının cevapları yazımızda. Doğalgaz abonelik iptali hakkında merak ettikleriniz için okumaya devam edin.

Doğalgaz Abonelik İptali Neden Yaptırılır?

Doğalgaz abonelik iptali yaptırmak isteyen kişilerin birçok gerekçeleri bulunmaktadır. Bu gerekçelerden en sık karşılaşılanı ise taşınma durumudur. Doğalgaz aboneliği yapılar üzerine değil yapıların sahipleri üzerine yapılan aboneliklerdir. Kişiler yaşam alanlarını sattıklarında veya kiracısı konusunda iseler yer değiştirdiklerinde abonelik iptali yaptırmak isterler. Kullanmadıkları bir alanın doğalgaz faturasını ödememek için doğalgaz abonelik iptali yaptırılır. Aynı zamanda başka bir yere taşınma söz konusu ise yeni bir doğalgaz abonelik açtırma işlemi de yaptırılması gerekir.

Taşınma durumunun dışında doğalgaz abonelik iptali yaptıranlardan bir kısmının nedeni de yapıyı soğuk kullanmak istemesi olabilir. Yani bazı yapılar güneş ışığında bozulma ihtimali olan ürünlerin saklanması için depo olarak kullanılmaktadır. Bu gibi alanlarda doğalgaz kullanımı ile ısınmak şöyle dursun aksine soğutucu uygulamalar da yapılmaktadır. Kişiler yapıları farklı amaçlarla kullanmak için doğalgaz aboneliklerini iptal edebilirler. Doğalgaz abonelik işlemleri oldukça pratik işlemlerdir. Haftalarca sürmez ve kişilerin sorunlarının çözümünde etkili yollara sahiptir. Peki doğalgaz abonelik iptali nasıl yapılır?

İlginizi Çekebilir! Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Abonelik Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Doğalgaz abonelik sözleşmesi yapmak için öncelikle abonelik sözleşmesini okumalı ve şartlardan emin olduktan sonra abonelik sözleşmesi metninin bulunduğu evrakı imzalamalısınız. Abonelik sözleşmesinin yapılabilmesi için yapıların iç tesisatının onaylanması gerekir. Bu ön aşama gerçekleştikten sonra abonelik işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulan evrakların doğalgaz hizmetini yaşam alanınıza ulaştıracak şirkete teslim edilmesi gerekir. Bu süreçte şirkete güvence bedeli ödenir. Abonelik işlemleri resmi olarak doğalgaz hizmetini kullanacak gerçek kişinin veya tüzel kişinin adına gerçekleştirilir. Bazı durumlarda yetkili temsilciler adına da doğalgaz abonelikleri yapılabilir. Bir başkasının adına sözleşme imzalamak ve abonelik tanımlamak yasalar gereği cezası olan yasaklanmış bir davranıştır. İşlemler tamamlandıktan sonra yaklaşık 5 iş günü içinde tesisat kontrolü ve doğal gaz kullanıma açılma işlemleri gerçekleştirilir.

Doğalgaz Abonelik İptali Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Doğalgaz abonelik iptali yaptırmak isteyen kullanıcıların en çok araştırdığı konulardan biri de doğalgaz abonelik iptali sürecinin nasıl işlediğine dair gerçekleşen süreçtir. Özellikle taşınırken sıklıkla yapılan doğalgaz abonelik iptali mecburi olarak gerçekleştirilir. Doğalgaz abonelik kapattırma işlemleri oldukça basit ve hızlı gerçekleşen bir hizmettir.

Ayrıldığınız yapı üzerinden sizin adınıza enerji kullanılmaması için doğalgaz abonelik iptali yapılması büyük önem taşır. Doğalgaz abonelik iptali işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için borcunuz olmaması gerekir. Eğer borcunuz bulunmuyorsa abonelik açarken verdiğiniz güvence bedelini geri alarak aboneliğinizi kapattırabilirsiniz. Peki doğalgaz abonelik iptali için gerekli olan evraklar nelerdir?

Doğalgaz Abonelik İptali İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Doğalgaz abonelik iptali için gerekli olan evrakları temin etmeniz iptal işlemlerinin gerçekleşebilmesi için zorunludur. İşte doğalgaz abonelik iptali için gerekli olan evraklar:

Konut Aboneliği Olanlar İçin;

l Tesisat numarası veya abone numarası ( bu numara doğalgaz faturanız üzerinde bulunur.)

l Abone olan kişinin nüfus cüzdanına ait fotokopi (TC kimlik numarası olması önemlidir.)

l TC kimlik numarası olmayan abonelerin pasaportları ve pasaport fotokopileri

l Sayaç üzerinde okunan son endeks

l Güvence bedelinin yatırılabilmesi için abone sahibinin adına açılmış bir banka hesabına ait IBAN numarası

l Eğer abonelik iptali abone olan kişi tarafından değil de üçüncü bir kişi tarafından yapılacaksa üçüncü kişiye verilen vekaletnamenin noter onaylı bir örneği.

Konut Olmayan Abonelikler İçin;

l İmza sirküleri

l Yetkiliye ait nüfus cüzdanı fotokopisi

l Kaşe

l Yetki belgesi

Adım Adım Doğalgaz Abonelik İptali Süreci

Doğalgaz abonelik iptalinin gerçekleştirilebilmesi için doğalgaz kullanıcı sözleşmesinin sonlandırılması gerekir. Bu işlem sözleşmeyi yapan abone ile yetkili kişi arasında gerçekleştirilir. Doğalgaz şirketi aracılığı ile yapılan bu işlem sonunda abonelik iptali gerçekleştirilebilmektedir. Her doğalgaz şirketi online veya telefon aracılığı ile abonelik iptali yapmamaktadır. Ancak abonelik iptalini müşteri hizmetleri veya online hizmetler aracılığı ile de yapan şirketler mevcuttur.

İlginizi Çekebilir! Türkcelll Süperonline Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.