Emekliye Kredi Veren Bankalar Ayrıntıları ve Şartları

Türkiye’de her 7 insandan birinin emekli olduğu düşünüldüğünde; emekliye kredi vermek bankalar için ayrı bir iş kolu haline gelmiştir. Emeklilerin, risksiz ve karlı bir müşteri olması sebebiyle bankalar, emeklilere kredi vermek için birbirleri ile yarışırlar. Ülkemizde ortalama 750 TL ile 3.000 TL arasında değişen emekli maaşlarını da göz önünde tuttuğumuzda, emeklilerde geçinebilmek için kredi kullanmak zorunda kalabiliyor.

Yeni çıkan kanun ile birlikte emekliler, maaşlarını istedikleri bankaya taşıyabiliyorlar. Kanunun çıkmasının ardından emeklileri kendi bünyesine toplamak isteyen bankalar çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Bazı bankalar; emekli maaşını getirene promosyon ödemesi yaparken bazısı altın dağıtıyor bazısı da düşük faizli krediler veriyor.

Bankalar açısından veli nimet olan emeklilere, bankalar kredi notu çok düşük olmamak ve yaş sınırına takılmamak şartıyla krediler verebiliyor. Ölüm riskine karşın birçok banka 75 – 80 yaş aralığından büyük olan emeklilere kredi vermemeyi tercih ediyor. Bu nedenle kredi almak isteyen emeklilerin 75 yaş altında olması elzemdir. Ayrıca bankalar emeklinin aylık maaşının yarısı kadar ödeme yapabileceğini düşünerek, kredi miktarlarını da buna göre ayarlamaktadır.

Emekliye kredi veren bankalar, hiçbir şekilde risk almayarak krediyi vermeden evvel emekli maaşını kendi bankalarına taşıtırlar. Akabinde borçludan kredi ödemesi süresince maaşını taşımayacağına dair taahhüt alarak kendilerini garanti altına alırlar. Her ay belirli tarihlerde yatan emekli maaşından, alacağını alan banka geri kalan kısmı emekliye öder.

Emekli olarak bir bankadan kredi almak istediğinizde, gücün sizin elinizde olduğunu unutmayın. Banka personelleri sizin maaşınızı kendi bankalarına taşımak için ellerinden geleni yapacaklardır. Bu nedenle tüm bankaların faiz, vade ve kampanyalarını inceleyerek size özel bir teklif sunulmasını talep etmekten çekinmeyin. Kredi notunuzun da elvermesi halinde her banka emekliye kredi verecektir.

Emekliye Ne Kadar Kredi Verilir

Emeklilere verilen kredilerde bankalar genellikle bazı kriterler benimsemektedir. Bu kriterlerden birisi de, emekliye verilen kredinin vadesine göre kredi miktarının belirlenmesidir. Bankalar kredi vereceği emeklinin maaşının yarısına yahut daha az miktarına göre hesap yaparak kredi limitini belirlemektedir. Örnek vermek gerekirse; 3.000 TL maaşı olan bir emekli 12 ay vadeli bir kredi almak istediğinde 12×1.500 TL= 18.000 TL kredi alabilecektir.

Emekliye Sıfır Faiz İle Kredi Veren Banka Var Mı

Halk arasında sıfır faizli kredi olarak adlandırılan emekli kredileri, aslında faizsiz olarak verilmemektedir. Hiçbir banka emekliye faizsiz olarak kredi vermez. Ancak bankalar düzenledikleri kampanyalar dahilinde düşük faizli krediler verir.

Her ne kadar bankaların sıfır faizli kredileri olmasa da; kendi müşterisi olan emeklilere, emekli kartından çekmek üzere 1.000 TL avans kredisi verebilmektedir. Bu kredi için faiz, masraf yahut kefil talep edilmese de, avans kredisinin en fazla iki eşit parça şeklinde ödenmesi gereklidir.

Sizin için en uygun faiz ve vade ile emekli kredisi veren bankaların bir listesini hazırladık. Aşağıdaki bankaların sitelerini de inceleyerek size en uygun teklifi yapan bankadan kredi kullanabilirsiniz.

  • Ziraat Bankası’nın Emekli Kredisi

Emekli maaşını Ziraat Bankası’na taşıyan emekliler çeşitli avantajlardan faydalanabiliyor. Devlet bankası olan Ziraat Bankası’nın şu an güncel emekli kredisi yoktur. Ancak banka emekli müşterilerine çok düşük oranlarla konut ve ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Emekliye verdiği kredilerde ortalama %1.25 faiz uygulayan Ziraat Bankası, müşteriye özel teklifler için emeklileri şubelere çağırıyor.

Ziraat Bankası’ndan alınan kredilerde ayda bir ve üç ayda bir ödeme seçenekleri bulunuyor. Bu nedenle konut ve ihtiyaç kredisi almadan önce Ziraat Bankası’na uğramanızı tavsiye ederiz.

  • Halk Bankası Emekli Kredisi

Müşterilerine masraflı ve masrafsız şekilde iki farklı kredi seçeneği sunan Halk Bankası, diğer bankalara göre oldukça uygun faiz oranları sunmaktadır. Masraflı kredi kullanmak isteyen emeklilere %1.23, masrafsız kredi kullanmak isteyen emeklilere %1.28 faiz uygulanmaktadır.

Halk Bankası’ndan emekli kredisi talebinde bulunmadan önce, emekli maaşınızı Halk Bankası’na taşırsanız, banka size daha uygun oranlarda kredi teklif edecektir.

  • İNG Bank Emekli Kredisi

Yabancı sermayenin gücüyle beraber, Türkiye piyasasında yer edinmeye çalışan İNG Bank, emekli müşterilerine özel oranlarla kredi teklifleri sunuyor. İNG Bank emekli kredisine uygulayacağı oranı, kredi talep eden kişinin kredi notuna göre belirleyerek kredi notu düşük olan kişiye daha yüksek, kredi notu yüksek olana daha düşük faizlerden emekli kredisi veriyor.

İNG Bank’tan emekli kredisi alabilmek için; bir banka şubesine gitmeniz yeterlidir. Gün içerisinde kredi talebiniz değerlendirilerek ertesi gün krediniz hesabınıza yatmaktadır.

  • QNK Finansbank Emeklilik Kredisi

QNB Finansbank, emeklilere %2.50 faiz oranlarıyla 50.000 TL’ye varan krediler veriyor. QNB, emekli müşterilerine 36 ay vade ile ödeme planları da sunmaktadır. Ayrıca QNB Finansbank müşterisi olan emeklilere özel faiz ve vade avantajlarını da şubeye uğrayarak öğrenebilirsiniz.

  • Vakıfbank Emeklilik Kredisi

Vakıfbank, emeklilerin nakit ihtiyaçlarına kısa vadeli çözümler getirmek amacıyla 10.000 TL’lik kredi vermektedir. Devlet bankası olan Vakıfbank, emeklileri üzmeyecek şekilde %1.17 kredi faizi ile 36 ay vade üzerinden teklifler sunmaktadır.

Vakıfbank, emekli kredisi çekmek isteyen kişinin kredi notu düşük olmadığı müddetçe emeklilik kredisinde sorun çıkartmamaktadır. Emekli kredisi talebiniz en fazla bir hafta içerisinde sonuca bağlanarak para hesabınıza yatırılır.

  • Garanti Bankası Emeklilik Kredisi

Garanti Bankası, emeklilere %1.25 ile %1.49 arasında değişen faiz, 36 ile 48 ay arasında değişen vade seçenekleri ile emeklilik kredisi sunuyor. Ayrıca promosyon kampanyaları çerçevesinde emekli maaşını Garanti Bankası’na taşıyan her emekliye 450 TL civarında ek bir ödeme yapılır.

Emekli maaşlarını 3 aylık süreçlerle alan emeklilere, kredi ödemelerinde kolaylık yapan Garanti Bankası, emeklilere 3 aylık ödeme planları da sunuyor.

Garanti Bankası her dönem emekliler için farklı faiz oranlarında kredi kampanyaları düzenlemektedir. Emekli kredisi almadan evvel Garanti Bankası’nın internet sitesini ziyaret ederek güncel faiz ve vade tekliflerini görebilirsiniz.

  • Şekerbank Emekli Kredisi

Emeklilerin acil nakit ihtiyaçlarına acil çözümler üreten Şekerbank, emeklilerden hiçbir masraf almadan emekli kredisi veriyor. Şekerbank, emekli kredilerinde %1.29’dan başlayan faiz ve 48 aya varan vade seçenekleri sunmaktadır.

Şekerbank emekli kredisi almak isteyenler; internet üzerinden gerekli işlemleri yapabileceği gibi, doğrudan şubeye giderek de kredi başvurusunda bulunabilirler.

  • İş Bankası Emekli Kredisi

Türkiye’nin köklü bankalarından birisi olan İş Banka’sı, emekli müşterilerine %1.52 faiz oranı ve 48 aya varan vade seçeneği ile emekli kredisi vermektedir. İş Bankası’nın emekli kredisine, telefonunuzdan bir mesaj ile, internet bankacılığından yahut şubeye gitmek suretiyle doğrudan başvurabilirsiniz.

İş Bankası emekliye 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 TL şeklinde 4 farklı miktarda emekli kredisi sunmaktadır. Her emekli maaşının miktarına göre bu farklı tekliflerden yararlanabiliyor.

Bir bankadan emekli kredisi almadan önce, tüm bankaların müşteri temsilcileriyle görüşerek size özel teklif almanızı tavsiye ederiz. Bankalar genellikle sitelerinden duyurdukları faiz oranlarının çok altına inmese dahi; müşterilerine daha iyi ödeme planları sunabilmektedir. Bu nedenle çalıştığınız bir banka var ise; ilk önce o banka ile görüşmenizi ve ardından karar vermenizi öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.