Kaktüs Beslerken Nelere Dikkat Edilmeli? Kaç Günde Su İster?

Evlerimize ayrı bir sıcaklık ve enerji katan güzel bir bitkidir kaktüs. Oldukça fazla çeşidi vardır ve çoğaltması da kolaydır. Balkonlarımızı, yatak odamızı, salonlarımız veya iş yerimizi oldukça havalı bir ortama dönüştürmektedir. Nereye koyarsanız orası Evin en güzel köşesi olmaktadır. Peki kaktüs beslerken nelere dikkat edilmeli? Toprağına ve suyuna dikkat ettiğiniz ve ışıklı ortamlara koyduğunuz müddetçe uzun ömürlü olacaktır. Kaktüsler genellikle ışık ve güneşli havaları sevmektedirler. Balkonunuza veya pencere kenarlarına koyarak ışıktan en iyi şekilde faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Kışın sulanmayı sevmezler. Sahip olduğunuz kaktüsler için uygun ortam, uygun saksı seçmenizin yanı sıra doğru sulama ve doğru toprak seçimi kaktüslerinizin sağlıklı olmasına yarar sağlar. İşte kaktüs bakarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? başlıklar halinde inceleyelim

Kaktüs kaç günde bir su ister?

Pek çoğumuz kaktüslerin normal bitkilere göre daha az bir su ihtiyacının olduğunu bilmektedir. Peki kaktüs kaç günde bir su ister? Doğru sulamanın küçük püf noktaları vardır ve dikkat ettiğiniz zaman en verimli sonuçları alırsınız. İşte kaktüs sularken dikkat etmemiz gerekenler.

  1. Kaktüsler kışın suyu sevmezler. Ayda bir olacak şekilde sulamanız yeterli olacaktır. Ayrıca İlkbahardan son bahara kadar da sadece haftada 1 kez sulamanız gerekmektedir.
  2. Yaz aylarında sulayacağınız zamana kaktüsün toprağının içini kontrol ederek karar vermelisiniz. Eğer toprak nemli ise sulamayınız.
  3. Kaktüslerinizi sularken kaktüsü ıslatmayacak şekilde köklerine doğru suyu yedirmeniz gerekmektedir. Kaktüs üzerine gelen sular mantar oluşumuna neden olabilmektedir.
  4. Kaktüslerinizi sularken azar azar ve yavaşça sulamanız gerekmektedir. Toprağın suyu emmesini sağlamalısınız.

Kaktüs bakmanın püf noktaları nelerdir?

  1. Kış aylarında olan kaktüsünüzü gün içerisinde güneş ışığından yararlanmasını sağlamanız gerekmektedir.
  2. Musluk suyu kullanmayın. Klorlu ve kireçli sular kaktüsünüzün zarar görmesine neden olabilmektedir.
  3. Kaktüsünüz için küçük saksılar kullanmayın. Bitkinin boyutuna uygun olacak şekilde derin ve sığ saksılar tercih etmelisiniz. Kaktüs saksılarının altı delikli olmalıdır.
  4. Kaktüslerinizi hava akımına maruz kalmayacak yerlerde muhafaza etmelisiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell