Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

Yapay zeka günümüz teknolojisinin geleceğin teknolojisi ile birleştiği noktada ortaya çıkan teknolojinin ürünlerinden biri olarak değerlendiriliyor. İnsan zekasının programlanmış ve daha az seçenek dahilinde hareket eden bir versiyonu olduğunu düşünün. Kendi kararlarını kendi verebilen bir robot kelimenin tam anlamı ile teknolojinin mucizelerinden biri olabilir. Yapay zekanın günden güne ilerlemesi, gelişmesi ve daha da dikkat çeken bir hal alması beraberinde yapay zeka kullanım alanlarının da genişlemesine olanak tanımaktadır. Özellikle iş sektörleri üzerinde yapay zekanın kullanımı beraberinde daha az işçi ile daha fazla iş yapılmasına olanak tanıyor. Bu durumun hem olumlu hem olumsuz tarafları bulunuyor. Piyasada yer alan iş gücü ihtiyacının azalması işçiler için olumsuz olarak karşılansa da daha az emek ile daha fazla sonuç elde edilebiliyor olması bilim dünyası tarafından oldukça olumlu karşılandı.

Yapay zekanın iş sektörleri üzerindeki etkisi, gelecek yıllarda daha iyi gözlemlenir bir hal alacak. Uzman kişilerin yapmış olduğu araştırmalara göre, yapay zeka nedeniyle pek çok kişinin gelecek de işsiz kalacağı öngörülüyor. Bu neden çalışmakta olan kişilerin kendilerine yeni yetenekler kazanması da zorunlu bir hal alıyor. Yakın bir zamanda yapılmış olan çalışmaya göre, yapay zeka gelişimi çeşitli iş alanlarını olumsuz etkileyecek ve teknolojinin kazanmış olduğu bu ivme dünyayı farklı yönlere götürecek. Yapay zekanın bir ürünü olan robotların iş sektörlerini etkileyeceği kesin olsa da her iş alanı bu durumdan eşit olarak etkilenmeyecek. Özellikle bankacılık ve finans sektörü çalışanları ile fabrika çalışanlarının yapay zeka gelişiminden daha fazla etkileneceği tahmin ediliyor.

Yapay Zekanın Fabrikalara Etkisi

Üretim faaliyetlerinin gerçekleşmekte olduğu fabrikaların ve fabrikalarda çalışan kişilerin, yapay zekanın iş sektörü üzerindeki etkisinden en olumsuz şekilde etkilenecek olan kişiler olduğu tahmin ediliyor. Yapay zekaya etkisi ile yapay zekalı robotlar üretim için fabrikalara gireceğinden dolayı üretim faaliyetlerinin işçiler yerine yapay zekalı robotlara verilmesi muhtemel. Yapay zekalı robotların tercih edilme nedeni ise insanlara göre daha uzun süre boyunca ve yorulmadan çalışabilmesi olacak. Ayrıca robotların herhangi bir ihtiyacının bulunmaması da yapay zekanın tercih edilme nedenlerinden biri olacak. bu durumda fabrika sahipleri bu işten kar edebiliyor olsa da fabrika çalışanlarını oldukça ağır bir dönem bekliyor. Bu nedenle milyonlarca kişinin ya yeni yetenekler kazanması ya da işsiz kalması gerekiyor.

Yapay Zekanın Tıp Alanına Etkisi

Araştırmalara göre yapay zekanın etkisi tıp alanında da görülecek. Tıp alanında yapay zeka, doktorların da işsiz kalabileceği tehlikesini vurguluyor. Günümüzde de herhangi bir doktor, istediği ameliyata giremiyor. belirli ameliyatları ise sadece kendinden emin olan ve kendine fazla güvenen bilgide doktorlar girebiliyor. tıp alanında yapay zeka ile milimetrik hareketler yapabilen robotlar sayesinde bu ameliyatlar daha güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu nedenle tıp alanında yapay zekanın etkisi iş alanları arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir! Saç İmplantı Nedir?

Bilişim Teknolojileri Avantajlı Durumda

Yapay zeka pek çok alanda iş çalışanlarını olumsuz etkilemekte. Ancak bilişim teknolojileri olumsuz etkilenen bu iş alanları arasında bulunmuyor. Yapay zekanın diğer sektörlere olduğu kadar olumsuz bir etki göstermeyeceği alan bilişim teknolojileri alanı olarak görülüyor. Zaten bilişimin ve teknolojinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış olan yapay zeka, en çok da bilişim teknolojileri alanında çalışanlara ihtiyaç duyulmasına neden olacak. Bunun nedeni yapay zeka ile herhangi bir sorun yaşandığı zaman bilişim teknolojileri aracılığı ile sorunun bir çözümünün bulunabilecek ve yapay zekalı robotların bilişim teknolojileri ile tamir edilebilecek olmasıdır. Yapay zeka etkisinin en hafif olarak görüleceği bu sektörde bilgisayar mühendislerine ihtiyacın artacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir! Saç rengi nasıl açılır?

Hangi alanda olursa olsun yapay zekanın kullanımı mümkün hale geliyor. Yapay zeka ile daha az emek harcayıp daha çok sonuç elde edilmesi beraberinde yapay zeka çalışmaları hakkında insanların duyduğu heyecanı da arttırıyor. Bununla birlikte yapay zekanın daha da ilerlemesi bilim kurgu filmlerini anımsatan senaryoları da akıllara getiriyor. Yapay zekanın ilerlemesi ile birlikte kendi kararlarını verebilen robotların inşa edilmesi ilerleyen süreçte bilinç düzeyi daha yüksek robotların ortaya çıkmasına da olanak tanıyabilir mi? Kendi kararlarını verebilen robotlar insanlığın sonunu getirebilir mi? Bu soruların her biri insanlar tarafından merak ediliyor.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell